الصواعق الالهیه فی الرد علی الوهابیه

معرفى اجمالى

الصواعق الإلهية في الرد على الوهابية، اثر شيخ سليمان بن عبدالوهاب نجدي ؛ تأليف قرن سيزدهم به زبان عربي و با انگيزه ردّ افكار و عقائد انحرافي برادرش محمد بن عبدالوهاب به رشته تحرير در آمده است.

ساختار و گزارش محتوا

كتاب حاضر «الصواعق الالهية» بدون هر گونه فهرستي از محتويات كتاب، و يا مقدمه، پيش‌گفتار و توضيحي ابتدايي و يا شرح حالي از مؤلف و غيره، متن كتاب آغاز گرديده و بدون هر گونه عنوان اصلي و فرعي و يا فصل و بخش بندي در متن كتاب به پايان رسيده است.
نويسنده در آغاز اثر خويش با اشاره به برخي از اصول اعتقادي اصولي اسلام از جمله توحيد و نبوت و معاد كه از اعتقادات مورد اتفاق تمامي فرق و مذاهب اسلامي است و ارائه تعريفي صحيح از آن زمينه ورود به مباحث تكفيري برادرش را آماده ساخته و آنگاه پس از اشاره به ضرورت وجود امر به معروف و نهي از منكر در شريعت اسلام كه الهام گرفته از آيات قرآني است قصد و نيت خود را نيز از پرداختن به نقد افكار برادرش عمل به همين فريضه الهي و توصيه قرآني دانسته و سپس وارد نقد افكار محمد بن عبدالوهاب شده است.
او در ابتدا به يكي از اساسي‌ترين اشكالات برادرش در موضوع توحيد و شرك و تعريف صحيحي از اين موضوع پرداخته و سپس در موضوعاتي؛ همچون: نذر و ذبح كه اگر مسلماني اين گونه اعمال را براي غير خدا و يا به قصد ريا و غيره انجام دهد را مورد بررسي قرار داده و حكم آن را از نظر كفر و يا شرك بودن آن بيان داشته است.
آنگاه به موضوع مسح و تبرك به قبور و برداشتن تربت از آن اماكن پرداخته كه آيا با انجام چنين كاري مي‌توان، لقب كافر به كسي داد؟ و نيز سيره نبوي را در فرآيند كافر دانستن افراد بيان ساخته است. و در همين راستا برخورد اميرالمؤمنين(ع) را در برخورد با خوارج كه در برابر آن حضرت شمشير كشيده و به جنگ و قتال با وي پرداختند و برخورد شديدي را كه آن حضرت با آنان داشت را مثال زده و اين نكته را يادآور شده است كه با تمام اين تفاصيل اميرالمؤمنين(ع) خوارج را كافر نخواند.
موارد ديگري كه از سوي نويسنده كتاب مورد بررسي قرار گرفته است به اين شرح است:
موضوع خلق قرآن و يا قدمت آن؛ موضوع مجبور و يا مختار بودن انسان؛ انكار و يا اعتقاد به شفاعت رسول خدا(ص) در قيامت؛ بحث حضور و يا عدم حضور خداوند در عرش و نشستن بر روي كرسي عرش الهي؛ تكفيرهايي كه از سوي فرقه‌ها و مذاهب مختلف اهل سنت نسبت به يكديگر داشته‌اند و آنگاه در ادامه دلايلي را كه در عدم صحت نسبت كفر دادن به كسي كه در اين‌گونه اعتقاد نظر خلاف داشته باشد را بيان نموده است.
همچنين سليمان بن عبدالوهاب در كتاب خود دلايلي را مستقلاً براي اثبات بر باطل بودن مذهب برادرش محمد بيان داشته و به خوبي وارد اين مباحث گشته كه از خبرويت و آگاهي و تسلط كافي وي از مباحث اسلامي خبر مي‌دهد و براي اثبات ادعاي خود در هر يك از مباحث از روايات صحيح بخاري و مسلم و ديگر روايات صحاح و غير صحاح و اقوال بسياري از علماي بزرگ اهل سنت استفاده و به آنها استدلال نموده و به اين شكل كتاب خود را به پايان رسانده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.