التعلیقه علی فرائد الاصول

معرفى اجمالى

«التعليقة على فرائد الاصول»، حواشى و نقطه نظرات آية الله سيد عبد الحسين لارى(م1342ق)، بر كتاب«فرائد الاصول»، اثر شيخ مرتضى انصارى(متوفاى 1281ق)، است.
تعليقات حاضر، در دو جلد، به زبان عربى، به‌عنوان جزء هفت و هشت مجموعه آثار كنگره بزرگداشت آية الله لارى، توسط جمعى از محققين، مراحل نشر آن از استنساخ تا چاپ انجام گرفته است.
نگارش ديدگاه‌ها و انديشه‌هاى مؤلف نسبت به نظرات شيخ انصارى و تشريح و توضيح مطالب و مضامين كتاب«فرائد الاصول» و قلمى نمودن آموخته‌هاى محضر درس استاد، انگيزه‌اى شده تا با هدف ارائه آنچه در طول ايام و ليالى علم‌آموزى، فراگرفته و به دست آورده است، كتاب حاضر را به رشته تحرير در آورد.

ساختار

در اين كتاب، ابتدا، جملات كتاب«فرائد»، با عنوان«قال المصنف»، قال«الماتن» و«قوله» آمده، سپس تعليقات نويسنده با عنوان«اقول» مطرح شده است. هم‌چنين در حواشى مؤلف، استنادات فراوانى به كتب حديثى، روايى و اصولى شده كه در تحقيق حاضر ارجاعات آن مشخص شده است.
محتواى كتاب حاضر، متن و شرح است و فصل‌بندى مشخصى ندارد، اما فهرست موضوعات كتاب مى‌تواند نشان‌گر مباحث و تفكيك آن از ساير قسمت‌ها باشد.

گزارش محتوا

جلد اول كتاب، با بحث احوال مكلف آغاز و با عناوينى چون ماهيت و لوازم آن، احكام وضعيه، تجرى و مسايل مرتبط با آن، قطع القطاع، مباحث ظن، ظواهر الفاظ، اجماع منقول و حجيت آن، حجيت تواتر منقول، بحث در اخبار، كلام در خبر واحد و حجيت ظن ادامه مى‌يابد.
جلد دوم كتاب، با موضوع ضوابط در قاعده دفع ضرر آغاز مى‌شود، سپس موضوعاتى مانند بحث پيرامون قبح ترجيح مرجوح، نفى عسر و حرج، مراتب امتثال، ظن طريقى مطرح و در انتهاى كتاب، قاعده لا ضرر بررسى مى‌شود.
نمونه‌اى از تعليقه نويسنده:
قوله: «فان حصل له الشك...الخ».
اقول: فان قلت: كان الاولى تقديم القطع و الظن على الشك ليتأخر اقسام الشك و المرجع فى كل منها الى محله التفصيلى.
قلت: اختصار اقسام الشك و انحصارها و سهولة ضبطها الاجمالى، قاض بمبادرة الطبع و تسابقه الى تقديم اقسام الشك و بيان المرجع فى كل منها على وجه الاجمال و ان كان محل التفصيلى محل آخر وضعا و طبعا او ان تقديم هذا المقدار الاجمالى من اقسامها هنا لاجل توقف بعض تفاصيل العلم الاجمالى و التفصيلى على معرفته و ارتباطه به.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.