التعلیقه علی المکاسب

التعليقة علی المكاسب سيد عبدالحسين لاری به زبان عربی و تنظیم شده در 2 جلد می باشد .المكاسب تألیف شيخ الفقهاء و المجتهدين، شيخ اعظم مرتضى بن محمد امين تسترى نجفى انصارى است که جناب عبدالحسین لاری بر این کتاب تعلیقه زده است .

اهميت كتاب

كتاب المكاسب يكى از مهم‌ترين كتب فقهى استدلالى و از بهترين و معروف‌ترين تأليفات شيخ اعظم انصارى (قده) و حاصل عمر و خلاصۀ افكار اين فقيه الهى مى‌باشد.
از زمان نگارش اين كتاب به دليل نحوۀ ورود به مباحث فقهى و كيفيت استدلال بى‌نظيرش مدار دروس در دورۀ سطح و محور بحث درس خارج فقه تجارت بوده و به همين دليل شروح و حواشى متعددى بر آن زده شده است كه مهم‌ترين آنها حواشى:
- آخوند خراسانى (م 1329 ق)،
- سيد محمد كاظم يزدى (م 1337 ق)،
- ميرزا على ايروانى (م 1354 ق)،
- آقا رضا همدانى (م 1322 ق)،
- شيخ محمد حسين اصفهانى (م 1361 ق)،
- ميرزا محمد تقى شيرازى (م 1338 ق)،
- آقا ضياء الدين عراقى (م 1361 ق)،
و محقق نائينى (م 6355 ق) است.
اهميت اين حواشى به قدرى است كه محققين در زمينۀ فقه معاملات از مراجعه به كتب اين بزرگان بى‌نياز نيستند.
بر كسى كه از تاريخچۀ ادوار مباحث فقهى اطلاع داشته باشد پوشيده نيست كه تأليفات شيخ اعظم از نظر عمق مطالب و دقت بى‌نظير و وسعت تتبع و تحقيق در عين قلمى روان و بيانى سهل، در تاريخ فقه ديده نشده است، بخصوص كتاب المكاسب در بين تأليفات وى سرآمد آنان است.
احاطۀ وى به اقوال متقدمين و متأخرين موجب اين شده كه آراء مختلف را در موضوعات و مسائل معين جمع‌آورى نموده و با اجتهاد عميق و اسلوب جديدى كه مطابق با روح شريعت و مقتضيات زمان است كتابى را كه مباحث آن جامع و مانع و دور از انحرافات و لغزش‌هاى فكرى است تأليف نمايد.

درباره كتاب

كتاب مكاسب شيخ مرتضى انصارى از ارزشمندترين گنجينه‌هاى فقه اماميه است كه تبحر مؤلف در بيان و مو شكافى مطالب خواننده‌ى آن را به شگفت وامى‌دارد. استحكام و شيوايى عبارات كتاب و قدرت استدلال شيخ اين كتاب را جزء معتبرترين منابع فقهى و مهم‌ترين متون درسى حوزه‌هاى علميه قرار داده و به همين دليل شروح و حواشى متعددى بر اين كتاب نوشته شده است.
حاشيه‌ى مرحوم لارى از حواشى معتبر و دقيقى است كه ضمن تشريح عبارات و بيان ادله‌ى شيخ در هر حكم ديدگاه‌هاى محشى را نيز منعكس مى‌كند. ايشان پس از ذكر عبارت مورد نظر از مكاسب در ابتدا نظر شيخ را به نحو مبسوط و مستدل شرح داده و سپس به طرح ديدگاه خود مى‌پردازند.

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.