التعلیق و الشرح المفید للحلقه الاولی للسید الشهید

معرفى اجمالى

كتاب«التعليق و الشرح المفيد للحلقة الاولى فى اصول الفقه الاسلامى للسيد الشهيد الصدر»، به زبان عربى، توسط سيد محمد على حسينى لبنانى نوشته شده است.
اين كتاب، تعليقه و شرحى بر حلقه اولى از حلقات(دروس فى علم الاصول) شهيد صدر است.

ساختار

كتاب، در دو جزء تنظيم شده است. تمام مطالب جزء اول، پس از اهداء و مقدمه، در ذيل چهارده عنوان كلى و تمام مباحث جزء دوم، پس از مقدمه، در ذيل ده عنوان كلى ارائه شده است.

گزارش محتوا

الاهداء: در اين بخش، شارح، كتاب خود را، به شهيد صدر و خواهر شهيدش اهدا كرده است.
مقدمة: در اين بخش، شارح، اندكى از كتاب حلقات شهيد صدر و وابسته بودن فهم هر حلقه‌اى از آن به فهم حلقه پيشين و ضرورت شرح حلقه اول و... سخن گفته است.
التمهيد: در اين بخش، شارح، نقاط اساسى مقدمه شهيد صدر را كه عبارت است از: عقيده به خدا، ايمان به خدا، ايمان به رسول خدا(ص)، ايمان به اسلام و... شرح داده است.
تعريف علم الاصول: در اين بخش، شارح، تعريف شهيد صدر را از علم اصول، شرح داده و از اينكه وى، براى روشن شدن تعريف مزبور مثال‌ها و نمونه‌هايى را ذكر كرده، تجليل نموده و روش نمونه‌آورى و تطبيق را بهترين روش و مهم‌ترين امتياز كتاب حلقات دانسته است.
شارح، در ادامه، به شرح مطالب زير پرداخته است: موضوع علم اصول، منطق براى فقه بودن علم اصول، اهميت علم اصول در عمل استنباط، مجسم نمودن علم اصول و فقه نظريه و تطبيق آن را، تأثير متقابل فكر اصولى و فكر فقهى در يك‌ديگر، جايز بودن عمل استنباط، اسباب قول به رأى، اشاره‌اى تاريخى به پيدايش اصطلاح اجتهاد در ميان فقهاى شيعه، حكم شرعى و تقسيم آن به تكليفى و وضعى، اقسام حكم تكليفى، ادله محرزه(شامل دليل شرعى و دليل عقلى)، دليل شرعى لفظى و مباحث مربوط به آن(همچون دلالت دليل مزبور و حجيت ظهور آن و اثبات صدور آن)، دليل شرعى غير لفظى(فعل و تقرير معصوم)، دليل عقلى(مستقل و غير مستقل)، علاقات عقلى(علاقاتى كه در بين خود احكام وجود دارد، علاقه بين حكم و موضوع آن، علاقه بين حكم و متعلق آن، علاقه بين حكم و مقدمات آن)، اصول عمليه، قاعده عملى اساسى، قاعده عملى ثانوى، قاعده منجزيت علم اجمالى، استصحاب و تعارض ادله.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.