بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

اصول و مبانی نظری طب سنتی

معرفى اجمالى:

«اصول و مبانى نظرى طب سنتى» گزيده‌اى از كتاب نخستين ذخيره خوارزمشاهى تاليف اسماعيل جرجانى (434-530ق) است كه با تصحيح و حواشى دكتر سيد جلال مصطفوى منتشر شده است.
مرحوم دكتر جلال مصطفوى با توجه به اهميت كتاب ذخيره خوارزمشاهى -خصوصاً بخش اول آن كه پيرامون كليات علم پزشكى است- دست به تصحيح و حاشيه‌زدن بر بخش نخست اين اثر ارزنده زده است.
وى در مقدمه‌اى كه بر اين اثر نگاشته به انگيزه‌اش براى اين كار تصريح نمى‌نمايد هر چند آنچه وى در ارزش و اعتبار طب سنتى و نيز كتاب ذخيره خوارزمشاهى نگاشته به خوبى انگيزه او را از اين امر نشان مى‌دهد.

ساختار:

كتاب مشتمل بر يك مقدمه به قلم دكتر محمد مهدى اصفهانى و شش گفتار است كه هر گفتار خود به چندين باب تقسيم مى‌شود.

گزارش محتوا:

شخصيت علمى جرجانى و شهرت او بيش از آن است كه نياز به معرفى داشته باشد. اين طبيب فرزانه در كتاب نخستين از مجلدات دهگانه ذخيره خوارزمشاهى شرحى شايسته درباره اصول مبانى طب سنتى دارد.
يكى از نقاط ابهام و تقريباً دشوار در طب سنتى، بازشناسى اصول و مبانى آن و دريافت صحيح از مصطلحات متداول آن است كه به خصوص براى محققين زمان ما، به لحاظ آگاهى‌هاى آنها از دانش‌هاى همچون فيزيولوژى، بيوشيمى و ساير علوم تجربى نيازمند توضيحاتى فراخور اين زمان و دانش روز است. اهميت مسأله شناخت عناصر اربعه، اخلاط اركان و مزاج‌ها با عنوان بحث زيربنايى در طب سنتى به اندازه‌اى است كه بدون آن نمى‌توان به ارائه خدمات پزشكى متناسب، مبادرت ورزيد.
ذخيره خوارزمشاهى در مدت نهصد سالى كه از تاريخ تأليف آن مى‌گذرد، همواره مانند قانون ابن سينا مورد مطالعه و استناد اهل علم و مخصوصاً پزشكان قديم بوده است. نگارش فارسى اين اثر، تفصيل مطالب و تحقيقات و تجربيات شخصى مؤلف هر كدام ويژگى‌هايى است كه بر ارزش اين اثر مى‌افزايد محققان را به تأمل در نگاشته‌هاى آن فرا مى‌خواند. حتى براى كسانى كه چندان علاقه‌اى به طب سنتى ندارند ولى در حوزه ادبيات به تحقيق و پژوهش مشغول‌اند، كتاب ذخيره خوارزمشاهى متنى بسيار سودمند و مفيد است.
حواشى سودمند و عالمانه مرحوم دكتر جلال مصطفوى نيز ارزش اين اثر را دو چندان نموده است.
عناوين گفتارهاى شش‌گانه كتاب و تعداد ابواب هر يك بدين ترتيب است:
1. حد طب و منفعت آن و ياد كردن حال مايه‌ها (سه باب)
2. معرفت مزاج (هشت باب)؛ 3. خلطهاى چهارگونه (شش باب)؛ 4. تشريح اندام‌هاى يكسان كه در پنج جزء، استخوان‌ها و غضروف‌ها، عضلات، اعصاب، رگها و شريان‌ها را تشريح كرده است؛ 5. تشريح اندام‌هاى مركب (17 باب)؛ 6. قوت‌ها (پنج باب)

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب