بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

فرات تا فرات 2

معرّفى اجمالى

فرات تا فرات، مجموعه مقالات و تحليل‌هايى است كه توسط محققان حوزوى در همايشى كه توسط مركز تخصصى مهدويّت برگزار گرديده، نوشته شده است:

مجموعه حاضر(دو مجلد)، در پاسخ به اقبال چشم‌گير مخاطبان به كتب و مقالات پيشين بنياد حضرت مهدى موعود(عج) طبع و منتشر شده است.

مقالات مربوط به فراخوان مركز تخصصى مهدويّت در 1385 مى‌باشد.

ساختار مجلدات

ميان عاشورا و انتظار پيوندى ناگسستنى است. ارتباط عاشورا و مهدويّت و انتظار و تاثير فرهنگى اين دو ايده بنيادين شيعى در ايجاد تحوّلات ساختارى و اساس فكر بشرى دير زمانى است كه افكار انديشمندان و بزرگان را به خود مشغول داشته است. به همين جهت در اين دو مجلد طى بيست مقاله به تشريح اين پيوند و ارتباط از مناظر و ابعاد مختلف پرداخته شده است.

گزارش محتوا

مجلد اوّل با مقاله آیت‌الله رضا استادى كه به بازخوانى بررسى گونه‌هاى برخورد با نهضت عاشورا و انتظار مى‌پردازد، آغاز مى‌شود. ايشان معتقدند، دو گونه مى‌توان با مساله پاس داشت عاشورا برخورد نمود: يكى عزادارى كردن و لعن و نفرين بر ظالمان فرستادن. اين روش، اگر چه خوب و ارزشمند است؛ ولى روش كامل و درستى به شمار نمى‌آيد، بلكه زمانى اين عزادارى و زنده داشت، مى‌تواند تاثيرگذار باشد كه بتواند خط فكرى صحيح را زنده نگه دارد و بسترى را براى تحقق وعده الهى كه همانا تحقق حكومت جهانى مهدوى است، فراهم آورد. در ادامه مقالات اين مجلد از زواياى مختلف، به سلوك عاشوراى نهضت حسينى و تا خيمه مهدى، عاشورا و انتظار در يك نگاه، نكاتى پيرامون عاشورا و انتظار، راه سبز و سرخ، عزّت در آينه عاشورا و انتظار، ياران حسينى، منتظران مهدوى، ياران امام حسين(ع)، الگوى ياران امام مهدى(عج) و جايگاه عناصر مكتبى در دو نهضت عاشورا و انتظار بحث شده است.

مجلد دوم با مقاله آیت‌الله حائر شيرازى آغاز مى‌شود. عاشورا و انتظار بر مبناى فطرت الهى بشر تحقّق يافته و اهداف اين دو قيام براى شكوفا ساختن استعدادهاى فطرى انسان‌هاست. در ادامه مقالات اين مجلد از زواياى مختلف پيرامون اهداف انقلاب حسينى و مهدوى، حق و باطل، درس‌هاى عاشورا و انتظار، نقش زن در اين دو قيام و بررسى سندى زيارت ناحيه مقدسه و پيوند شخصيتى امام حسين(ع) و حضرت مهدى(عج) بحث شده است.

گزارش وضعيّت

در پايان هر مجلّد پرسش‌هايى از هر كدام مقالات آمده كه اين روش در تمركز هر چه بيشتر خواننده و درگير نمودن او با مطالب بسيار موثر مى‌باشد.

در آغاز هر مجلد فهرست مقالات همراه با نويسندگان آن‌ها درج شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب