بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

ارشاد القلوب

معرفى اجمالى

إرشاد القلوب نوشته حسن بن ابى الحسن ديلمى، از علماى قرن هشتم هجرى است كه حاوى مواعظ قرآن و سنت و فضائل امير المؤمنين على عليه السلام(ع) و اهل بيت پيامبر(ص) مى‌باشد.

انگيزه تاليف

مصنف در مقدمه كتاب مى‌فرمايد: «چون ديدم سلطان شهوت و غضب بر مردم تسلط يافته و مردم مشغول به خود شده‌اند و آخرت را فراموش كرده‌اند، اين كتاب را نوشتم و آن را " إرشاد القلوب إلى الصواب " نام نهادم تا هر كس به آن عمل كند از عذاب اليم الهى در امان بماند.»

ساختار

كتاب كه در يك مجلد چاپ منتشر شده است كه، شامل دو جزء است.جزء اول كتاب، در حكمت‌ها و مواعظ قرآن و سنت است و جزء دوم، در فضائل امير المؤمنين على(ع) و اولاد طاهرين آن حضرت مى باشد.

مولف روايات را مستقيما از پيامبر و ائمه نقل مى‌كند و دليل اين كار خود را شهرت داشتن اين روايات در كتب روايى ذكر مى‌كند.

با اين حال كسى با اين روايات محذوف السند، معامله مرسله نكرده است و تمام روايات آن را مسنده مى‌دانند، كما اينكه در كتب روايى ديگر مشابه آنها با سند كامل يافت مى‌شود.

از اين نكته نيز كاملا مشهود است كه قصد ديلمى تأليف كتاب روايى نبوده، بلكه صرفا قصد بيدار كردن خفتگان و غفلت زدگان را بوسيله مواعظ معصومين عليهم السلام داشته است.

گزارش محتوا

مصنف ابتدا مواعظى گرانبها از قرآن كريم نقل كرده، پس از آن، مواعظ پيامبر و ائمه صلوات الله عليهم را آورده، سپس ابواب كتاب را آغاز نموده است.

عناوين باب‌ها طورى تنظيم شده كه بيشترين اثر تذكارى و موعظه‌اى را براى خواننده كتاب به دنبال داشته باشد.

جزء اول:

مولف در ابتدا بحث موعظه، سپس ذم دنيا و دنيا گرايى و امراض قلبى و رذائل اخلاقى و عملى را مطرح نموده، پس از آن بحث توبه و خوف و رجاء و صفات حسنه از قبيل شكر و رضا و يقين و...را مفصلا بحث كرده است.

همچنين در لابلاى فصول كتاب، بحثهايى با عنوان «مواعظ» يا «احاديثى از امام عليه السلام» و «احاديث منتخبه» آورده، كه بوسيله آنها زنگارهاى دل را صيقل زده و خانه تكانى كاملى از غبارهاى غفلت انجام دهد.

مولف كه خود اهل سير و اهل عمل بوده، كلامى گيرا و نفَسى گرم دارد؛ به طورى كه بدون شك، مطالعه كننده كتاب تحت تأثير مواعظ آن قرار مى‌گيرد.

در جزء دوم كتاب، كه در چاپ حاضر با جزء اول در يك مجلد است، بحثى مبسوط در فضائل و مناقب اهل بيت عنوان شده.

عناوين كلى جزء دوم كه متأسفانه در كتاب نيز فهرست نشده، عبارتند از:

- انتساب تمام علوم به امير المؤمنين على عليه السلام

- فضائل آن حضرت

- فضائل صديقه كبرى حضرت زهرا سلام الله عليها

- شجاعت و جنگ‌هاى مولاى متقيان عليه السلام.

- كلمات آن حضرت

- مناظرات و احتجاج‌هاى حضرت با علماى اديان مختلف

- فضل امت پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم بر ساير امت‌ها

- فضائل ساير ائمه عليهم السلام

- معجزات و كرامات قبر شريف آن حضرت در نجف اشرف و ذكر جريانات تاريخى مستند پيرامون آن.

وضعيت كتاب

كتاب شريف «ارشاد القلوب» توسط شيخ شرف الدين يحيى بحرانى، كه از شاگردان مبرّز محقق كركى است، تلخيص شده است.

همچنين مولا صالح قزوينى، م 1265ق در كنز المواعظ، در مقام اول، مواعظ مرحوم ديلمى را از ارشاد نقل كرده است.

انتساب كتاب

سيد محسن امين و بعضى علماى ديگر صاحب تراجم، با توجه به بعضى مستندات چنين استنباط كرده‌اند كه جزء دوم كتاب، كه پيرامون فضائل اهل بيت است، از ديلمى نيست و بعدا ملحق به كتاب شده است.شواهدى نيز آورده‌اند، از جمله اين كه نام كتاب با موضوع جزء دوم كتاب هيچ تناسبى ندارد و...

البته اين نظر مورد تأييد بسيارى از علماء واقع نشده و تفصيل آن در كتب تراجم آمده است و حق اين است كه تمام كتاب نوشته ديلمى است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب