بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

التشریف بالمنن فی التعریف بالفتن

معرفى اجمالى

التشريف بالمنن في‌التعريف بالفتن معروف به ملاحم و الفتن؛ رضى‌الدين سيد ابن طاووس.
كتاب‌هاى ملاحم و فتن دسته‌اى از منابع حديثى است كه به اوضاع آخرالزمان و ظهور امام عصر مى‌پردازد. البته اين مبحث در ميان شيعه غالباً با عنوان ملاحم و در ميان اهل‌سنت بيشتر با عنوان فتن تعبير شده و هر دو فرقه كتاب‌هاى خود را به همين نامها خوانده‌اند. سيد بن طاووس (م 664) عالم شيعى با استفاده از كتاب‌هاى فتن اهل‌سنت كتاب «التشريف بالمنن» معروف به «الملاحم و الفتن» را جمع‌آورى كرده است.

محتواى كتاب

اين كتاب از سه بخش تشكيل شده كه بخش اول آن گزيده فتن ابن حماد (م 228)، بخش دوم آن از كتاب فتن ابوصالح سليلى (نوشته به سال 307) و بخش سوم آن از كتاب فتن زكريا بزاز (نوشته به سال 391) است. بخش چهارم كتاب كه ملحقات آن به شمار مى‌رود از كتب مختلف شيعه و اهل‌سنت نقل شده است. ارزش كتاب سيد به جهت بخش دوم و سوم آن است چون ملاحم سليلى و زكريا در دسترس نيست. اما كتاب الفتن ابن حماد كه ابن طاووس بيشتر مطالب خود را از او نقل مى‌كند؛ امروزه موجود است. روايات ابن حماد همانند ديگر اخبار ملاحم و فتن اختصاص به مهدى ندارد بلكه از رويدادهاى آينده جهان اسلام تا قيامت و بخشى به مهدى و نشانه‌هاى ظهور او اختصاص دارد. بنابراين بخش قابل توجهى از كتاب التشريف به پيش‌گويى‌هاى صحابه و همچنين احاديثى از رسول خدا درباره حوادث آينده اسلام و مسلمانان، سفيانى، مهدى و نشانه‌هاى او، دجال، نزول عيسى عليه‌السلام و برخى از نشانه‌هاى قيامت اختصاص دارد كه سيد بن طاووس بدون نقد و بررسى اين اخبار، آنها را در كتاب خود آورده است. سه نفر محدثى كه ابن طاووس از آنان نقل مى‌كند، از اهل سنت هستند و طبعاً توثيق و جايگاهى ميان شيعيان اماميه ندارند. اما سيد ابن طاووس توثيقاتى را كه رجاليون عامه درباره ابن حماد گفته‌اند، نقل كرده و سخنى از تضعيف او نگفته است. طبيعى است كه انتخاب و بيان توثيقات از سوى سيد به دليل آن است كه وى از كتاب الفتن نقل مى‌كند نه آنكه تأييدى از يك عالم شيعى نسبت به ابن حماد باشد.

اهميت كتاب

كتاب ملاحم ابن طاووس در ميان نويسندگان بعدى شيعه جايگاه ممتازى يافته و بسيارى از متأخران، روايات او را كه در حقيقت روايات اهل سنت است، نقل كرده‌اند. در اين كتاب مطالبى هم هست كه جاى بررسى و تأمل دارد چنانكه كعب الاحبار و عبداللّه بن سلام دو مخالف اميرالمؤمنين عليه‌السلام را از خواص ياران آن حضرت مى‌داند و به منبع غيرمعتبرى ارجاع مى‌دهد.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب