بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

التتمه فی تواریخ الائمه علیهم السلام

توضیح اجمالی :

التتمه فی تواریخ الائمه علیهم السلام در موضوع تاريخ چهارده معصوم (عليهم السلام) و نوشته سيد تاج الدين حسينى عاملى عالم قرن يازدهم است.

این کتاب در یک جلد و به زبان عربی توسط موسسة البعثة، قسم الدراسات الإسلامية قم به چاپ رسیده است .

شرح کتاب :

مؤلف كلياتى از شرح حال هر يك از چهارده معصوم را كه تقريباً منحصر به احوال شخصى آنان است بيان كرده و در مواردى به تفصيل بيشترى در باره چگونگى رحلت آن معصوم ميپردازد.


اقتضاى اختصار كتاب سبب شده مؤلف از منابع خود نام نبرد مگر در مواردى معدود كه فقط به نام مؤلفان كتب مانند كلينى، مفيد، ابن خشاب و ... اشاره كرده و نشان ميدهد از چه كتبى نقل كرده است. در مواردى هم پس از نقل قول اصلى و مورد نظر خود با واژه «قيل» به اقوال ديگر پرداخته است. در هر صورت محققان كتاب، يك يك منابع مؤلف را استخراج كرده و آنها را در پاورقى آورده اند.

سيد تاج الدين در مقدمه كتاب خود، شناخت كامل ائمه و اهل بيت را به اطلاع از ولادت و وفات و مدت عمرو همسران و فرزندان و ديگر احوال شخصى آن حضرات مى داند و مى گويد به مناقب آنان اشاره نكردم زيرا آن موضوعى مشكل است.

فهرست کتاب :

كتاب تتمه به تناسب چهارده معصوم به چهارده فصل تقسيم شده و در هر فصل به يكى از آن بزرگواران پرداخته است.

درباره مولف :

سيد تاج الدين بن على حسينى عاملى مؤلف كتاب التتمه فى تواريخ الائمه در اواخر قرن دهم و اوايل قرن يازدهم مى زيسته است. از وى اطلاعات زيادى در دست نيست. شيخ حر عاملى در امل الآمل از وى با عناوينى چون محدث، فقيه و زاهد ياد كرده و او را صاحب مؤلفاتى مى داند كه فقط به همين كتابش اشاره مى كند و از ديگر آثار وى نام نمى برد.

عاملى در پايان كتاب تتمه، تاريخ فراغت از تاليف آن را سال 1018 بيان كرده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب